تبلیغات
دانلود فیلم، آهنگ، عکس و اس ام اس - وقتی دست داخل پریز برق میکنید چه اتفاقی می افتد؟
دانلود فیلم، آهنگ، عکس و اس ام اس
دانلود فیلم، عکس، اخبار جالب دنیا، اس ام اس و جک های باحال و ...

بازدید: --- مرتبه
تاریخ : شنبه بیست و هشتم آبان 1390
حتما افراد زیادی با مدل موهای سیخ سیخی را دور و برتان دیده اید، خوشبختانه فعلا خبری از مدل موی سیخ سیخی نیست اما چند سال پیش که مد بود همه این افراد را با لقب برق گرفته صدا می زدند. اما واقعا وقتی ما را برق می گیرد چه اتفاقی درون بدن ما می افتد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط کمیسیون ایمنی محصولات مشتری آمریکا سالیانه 4000 نفر بر اثر برق گرفتگی خود را در اتاق های مراقبت ویژه می بینند. یک سوم تا یک دوم اینها کودکانی هستند که سعی بر داخل کردن یک جسم فلزی به پریز برق داشته اند و یا انگشت خود را داخل آن کرده اند.
می توان گفت این 4000 نفر افراد بسیار خوش شانسی هستند چون صدها نفر جوری دچار برق گرفتگی می شوند که اصلا به اتاق مراقبت ویژه در بیمارستان نمی رسند و دار فانی را وداع می گویند!

اگر کمی علم الکترونیک یا برق داشته باشید می دانید که مدار الکتریکی از یک منبع تغذیه، مسیر عبور بار الکتریکی و مصرف کننده تشکیل شده.
مسیر عبور جریان از یک منبع تغذیه شروع و به زمین ختم می شود همیشه الکتریسیته یا جریان الکتریکی، کوتاه ترین و سریعترین مسیر را برای رسیدن به زمین پیدا می کند. از آنجا که 70 درصد بدن ما را آب تشکیل داده و آب رسانای بسیار خوبی برای عبور جریان الکتریکی می باشد پس وقتی انگشت ما با یک مدار برق دار تماس پیدا می کند یعنی سریعترین و کوتاه ترین مسیر برای عبور جریان پیدا شده.

از آنجا که بافت های بدن ما پر از رشته های عصبی است و مغز به طور مستقیم با این رشته ها داد و ستد اطلاعاتی می کند، هنگام عبور جریان، این رشته های عصبی تحریک می شوند و دچار حالت معروف لرزاننده با صدای بعضا خنده دار می شود.

عبور جریان از بدن به میزان 1 میلی آمپر را آستانه پایین احساس برق گرفتگی می گویند.
یک حس قلقلک ایجاد می کند اما این جریان اگر از 100 میلی آمپر بیشتر باشد و ولتاژ تغذیه نیز به اندازه کافی زیاد باشد بدن دچار نقص عضو می گردد.

معمولا اگر ولتاژ چیزی بین 500 تا 1000 ولت باشد، به دلیل اهم کم بدن جریان زیادی ایجاد می شود. اما همان مقدار کم مقاومت در بدن در برابر عبور جریان، باعث ایجاد گرمای زیاد و نهایتا سوختگی بیرونی و درونی می شود.

اگر از کنار دکل های برق فشار قوی گذر کرده باشید حتما متوجه صدای عجیب و غریبی که حالت ویززززز دارد شده اید. این ترانسفورمرها دارای ولتاژ بالایی هستند در حد چند هزار ولت و منتظر یک مسیر برای عبور جریان. پس از کنار آنها رد نشوید چون ممکن است ذوب شوید.


یک شوک الکتریکی دست کم دچار عوارض زیر می شود:
  • سردرد
  • خستگی و کوفتگی عضله و تشنج
  • بیهوشی موقت
  • سختی در تنفس به صورت موقت


اما برق گرفتگی های جدی تر عواقب زیر را به همراه دارد:
  • ضعف بینایی
  • ضعف شنوایی
  • آسیب جدی به مغز
  • ایست تنفسی
  • ایست و حمله قلبی
    و در آخر مرگ...


- منبع: سیمرغطبقه بندی: جالب، 
برچسب ها: برق، برق گرفتگی، چگونه برق میگیرد، چگونه انسان را برق میگیرد؟، برق گرفتگی انسان، انگشت در پریز، پریز برق،
ارسال شده توسط: Admin
جدیدترین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات دیگر
پیوندها
امکانات جانبی
Manything.mihanblog.com www.asemoon.tk